تبلیغات
جامعه کارگری حامی سعیدی - مشکلات کارگری در برهه های مختلف تحت تاثیر مسائل سیاسی قرار گرفته است
 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : ناصر حسین زاده
نظرسنجی
به نظر شما مهندس سعیدی در کدام یک از زمینه ها فعالیت بیشتری در مجلس نهم داشتندآمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
جامعه کارگری حامی سعیدی
همدلی و همراهی
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM

مشکلات کارگری در برهه های مختلف تحت تاثیر مسائل سیاسی قرار گرفته است

/ اصلاح قانون کار منتظر تصمیم جدی دولت است


روز کارگر بهانه خوبی است برای تجلیل از این قشر خدوم. این فرصت می تواند مجالی برای بررسی وضعیت موجود و مشکلان پرشمار این قشر باشد. بخش مهمی از مشکلات حوزه کارگری کشورمان علاوه بر ریشه های اقتصادی دارای جنبه های اجتماعی هستند و به همین دلیل نمی توان برای رفع آنها تنها به سیاستگذاری های اقتصادی چشم دوخت .
ائل در گفتگو با محمد اسماعیل سعیدی، دبیر کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی به دنبال پاسخی برای این سوال بوده است که مهمترین مشکل جامعه کارگری امروز ایران چیست و چه زمینه هایی برای به حداقل رسیدن این مشکلات وجود دارد .

مشروح این گفتگو را که به علت مشغله های این نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در فرصت کوتاه بین دو جلسه وی انجام شده است؛ پیش رو دارید :

ائل: فکر می کنم پاسخ به این سوال می تواند شروع خوبی برای گفتگویمان باشد. همه ما می دانیم که مشکلات حوزه کارگری گسترده است و برخوردها با این مشکلات و در کل با موضوع کار و کارگر شعاری بوده و هست. فکر می کنید مهمترین مشکلات کدام هستند؟ و مسئولیت رفع این مشکل بر عهده کیست؟

معتقدم در ارتباط با کارگران عزیز چند موضوع مطرح است. ما باید در یک نگاه کلی طیف های مختلف کارگران کشور را در نظر بگیریم. کارگران که به شکل رسمی در نهادهای دولتی یا عمومی شاغل هستند. کارگران زحمت کشی که به شکل روزمزد و بیشتر در حوزه ساخت و ساز مشغول هستند و نیروهای کاری که در شرکت ها و کارخانجات با قراردادهای کار حضور دارند که بر اساس قراردادهای دائمی یا فصلی و یا حتی کوتاه مدت مشغول خدمت هستند .

هر کدام از این اقشار کارگران زحمت کش مشکلات و مسائل خاصی دارند که در نوع خود مهم و اساسی هستند و هم در حوزه تدوین قوانین و سیاست گذاری ها در مجلس شورای اسلامی و هم در دولت و مسئولین اجرایی کشور باید برای مواجهه صحیح با این مشکلات تدابیر و تصمیمات مناسبی اتخاذ شود .

مشکلات کارگری تحت تاثیر فضاهای سیاسی قرار گرفته اند

اگر بخواهیم مهمترین مشکل جامعه کارگری به طور اعم را بگوییم باید به مسئله حقوق و دستمزد اشاره کنیم که عمدتا قشر کارگر به نسبت وضعیت اقتصادی موجود از نظر درآمد تامین نشده است و به مشکلات معیشتی این نیروهای سرنوشت ساز در آینده کشور کم توجهی شده است و کارگران  همیشه زیر فشار بوده اند .

همانطور که اشاره کردید تمام مشکلات به شکل واقع بینانه مورد بررسی قرار نگرفته اند و در برهه های مختلفی موضوعات مربوط به مشکلات حوزه کارگری تحت تاثیر فضاهای سیاسی قرار گرفته اند .

ائل: اگر اجازه بدهید بر اساس دسته بندی که اشاره کردید به یکی از مشکلات هر کدام از این بخش های جامعه کارگری بپردازیم. موضوع تعیین حداقل دستمزد کارگران به شکل سالانه یکی از اصلی ترین تصمیمات حاکمیتی موثر بر معیشت کارگران است. امسال هم به نظر می رسد که رقم تعیین شده متناسب با انتظار کارگران نیست. روند کار هم امسال با حاشیه هایی همراه بود. مجلس ورودی به این بحث داشت؟

ما در کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی بحث های مفصلی در این باره داشتیم و نمایندگان مردم معتقد هستند که رقم تعیین شده متناسب با وضعیت اقتصادی و معیشتی نیست .

ما به وزیر محترم کار هم گفتیم که اگر ملاک مدنظر دولت کاهش تورم است و می گوید میزان افزایش که اندکی بیشتر از تروم سالانه ۹۳ است؛ متعادل است؛ باید توجه داشت که کارگران از سالهای قبل جا خالی دارند. برای مثال در سالی که تورم ۴۰ درصدی داشته ایم میزان افزایش دستمزدها ۲۰ درصد بوده است و این یعنی باید افزایش دستمزدها باید در حدی باشد که جای خالی ناشی از افزایش کمسالهای قبل هم جبران شود و کارگران بیش از این با مشکلات معیشتی مواجه نباشند. اما بر خلاف این استدلال ملاک تورم سال ۹۳ گرفته شد و علی رغم بحث های مفصل دولت رقم مدنظر خود را اعلام کرد .

 

ائل: پس موافق هستید  رقم تعیین شده به عنوان حداقل دستمزد که مبنای تعیین دریافتی بخش اعظمی از کارگران کشور است؛ در حدی نیست که بتواند معیشت حداقلی کارگران را تامین کند؟

قطعا این رقم پایین است و وقتی خود وزیر کار اعلام می کند که خانواده های دارای درآمد کمتر از یک میلیون و هفتصد هزار تومان زیر خط فقر هستند مشخص است کارگرانی که علی رغم همت و کار طاقت فرسا حقوق هایی در حد هفتصد هزار تومان دریافت می کنند؛ مشکلات معیشتی گسترده دارند .

ائل: همانطور که اشاره کردید یکی از اقشار کارگری کشور را نیروهای روزمزد و کارگران ساختمانی تشکیل می دهند؛ به نظر می رسد هیچ حمایتی از این گروه از کارگران وجود ندارد. آیا اقدامی برای حمایت از این قشر زحمت کش جامعه در قانون پیش بینی شده است؟

دولت و شهرداری ها اقدام موثری برای ساماندهی کارگران ساختمانی نداشته اند

ساماندهی کارگران ساختمانی یکی از تکالیفی است که در قانون برنامه پیش بینی شده است اما متاسفانه تا امروز دولت و شهرداری ها در این باره اقدام موثری نداشته اند و این کارگران تحت پوشش قرار نگرفته اند و در تامین معیشت خود با مشکلات مواجه هستند. متاسفانه در این باره کسی هم پاسخگو نیست .

ائل: با توجه به اینکه مهمترین مقدمه هر راه حلی، شناخت درست مشکل است؛ پاسخ به این سوال می تواند مهم باشد که مهمترین دلیل آشفتگی قراردادهای کار در فضای بخش خصوصی و حتی وابسته به دولت چیست؟

اصلاح قانون کار منتظر تصمیم جدی دولت است

این مسئله ای که اشاره کردید واقعا تبدیل به معضلی شده است و قراردادهای ۳ ماهه و غیرمنصفانه ای که کارگران مجبور به امضای آنها می شوند موجب شده است امنیت شغلی افراد از بین رفته و حق و حقوق حداقلی کارگران هم به شکل کامل پرداخت نشود .

وضعیت قانون کار در کشورمان منتظر تصمیم جدی دولت است. لایحه ای که از سوی دولت به مجلس آورده شده بود پس گرفته شده و منتفی شده است و حتما نیاز است که دولت در این مورد اقدام عاجل کند .

ائل: با توجه به اینکه در سال ۹۳ آذربایجان شرقی شاهد چندین مورد از تجمع های اعتراضی کارگران در واکنش به عدم پرداخت مطالبات خود و یا اخراج بوده است و بیشتر این مسائل مربوط به واحدهایی چون فولاد میانه و ماشین آلات صنعتی مربوط بوده است؛ به عنوان نماینده مردم بفرمایید که فکر می کنید زمینه ایجاد این مسائل چه بوده است؟


لزوم نظارت سازمان خصوصی سازی بر واحدهای واگذار شده برای تضمین اجرای تعهدات بخش خصوصی در مورد کارگران

مهمترین عامل زمینه ساز این دست از مشکلات عدم نظرات دقیق و موثر بر بخش خصوصی است. بیشتر این مشکلات در مورد واحدهای واگذار شده به بخش خصوصی از دولت است و سازمان خصوصی سازی عملا این واحدها را بعد از واگذاری رها کرده است و هیچ نظراتی ندارد در حالی که طبق قانون دولت باید بر همه واحدهای صنعتی به خصوص واحدهایی که در قالب واگذاری به بخش خصوصی سپرده شده اند نظارت کند و روند اجرای تعهدات مالک جدید را بررسی و صلاحیت یا عدم صلاحیت مدیریت وی بر این مجموعه را در نظر بگیرد .

ائل: آیا نمایندگان استان در مجلس پیگیری هایی برای رفع مشکلات این کارگران انجام داده اند؟

بله اقدامات و پیگیری هایی داشته ایم و شخصا نیز چندین جلسه و بحث داشته ایم و نامه نگاری هایی برای پیگیری رفع مشکلات انجام داده ایم تا دولت وظایف خود را در رابطه با ین مشکلات مهم انجام دهد 
نوع مطلب :
برچسب ها : قانون کار، مشکلات کارگری، جامعه کارگری حامی سعیدی،
لینک های مرتبط :


شنبه یکم مهر 1396 03:40 ب.ظ
Thanks for sharing such a nice thought, article is nice,
thats why i have read it completely
دوشنبه بیست و هفتم شهریور 1396 06:22 ب.ظ
Hi there to every one, the contents present at this
web page are genuinely remarkable for people knowledge, well, keep up the nice work
fellows.
جمعه هفدهم شهریور 1396 03:08 ب.ظ
I'm curious to find out what blog platform you happen to be using?
I'm having some small security problems with my
latest blog and I would like to find something more secure.
Do you have any suggestions?
دوشنبه سی ام مرداد 1396 09:48 ق.ظ
Excellent way of explaining, and good piece of writing to obtain facts on the topic of
my presentation topic, which i am going to deliver in academy.
یکشنبه هشتم مرداد 1396 12:41 ق.ظ
When someone writes an post he/she keeps the thought of a user in his/her mind that
how a user can be aware of it. So that's why
this post is outstdanding. Thanks!
دوشنبه بیست و هشتم فروردین 1396 07:25 ق.ظ
You have made some decent points there. I checked on the internet to learn more about the issue and found most people will
go along with your views on this web site.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب